tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

Rheumatic fever is a bacterial disease that can result in degeneration of heart valves that would cause?
Determine the type and number of solutions of 7x^2+3x+8=0
Does a scalene always have to have unequal sides?
Solve by elimination:4x+7y =8-8x -14y= 5
Does a scalene always have to have unequal sides?
Which word correctly completes the sentence? The white-tailed __________ fawn followed closely by her side.  A.deer's  B.deers  C.deers'
What is the last number
How do you write I am 10 years old in japenese ( hiragana )
[(24+16) divided by 8 times 5)]=? Please answer pllleeeaaaasee.
What is the World's Largest Rainforest?