ariana87 ariana87
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price

Respuesta :

pvppi0626 pvppi0626
  • 01-05-2018
Divide 16 by 3.20$. You would get 50 cents per ounce of strawberry jam
Answer Link
c1lynch10
c1lynch10 c1lynch10
  • 01-05-2018
Well, the unit price is how much does 1 ounce cost. Since 16 ounces of strawberry jam costs $3.20, divide 3.20 by 16 to find the unit price.
3.20/16=0.2, so the unit price is $0.20.
I hope this helps!
-Raiden
Answer Link

Otras preguntas

Who was the first president
i need urgent help please I beg y'all!!!:(​
HELPP PLEASEEE I REALLY NEED IT!!!!!!!!
Which spheres interact in the formation of tsunamis? Check all that apply. atmosphere biosphere cryosphere geosphere hydrosphere
conclusion for qutub minar​
Locke’s Two Treatises of Civil Government brought forth the ideas of social contract and the _[blank]_ of man. The answer is not equality
help please and give the workings btw it’s to do with circle theroms
which is the simplest sugar​
Ax:ab =1:3 where is x
A new radio station, KHEM-AM, broadcasts at a frequency of 868 kHz. What is the wavelength of its signal? Answer in units of meters.