valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a primary food crop? A) Hay B) Cocoa C) Cotton D) Rice
explain the connection between your body and supernova
154= -4 ( 8+ 6r) +24r -28 = -7 ( 3x + 4) + 21x - ( -4x +7) = -2 + 4x4 (8n-1) = 19 + 32n - (n - 6) - 8= - (1 + n)8 (k-6) + 58= 2 ( 4k + 5) how to solve these and
what is the most precise name for quadrilateral abcd with vertices a(-5, -1) b(-5, 3) c(-2, 3) d(-2, -1)
Why do you think the protagonist is referred to as "the man" as opposed to being given a name?
How do I do y=8x and graph it
Help Plz I’m stuck on this plz
What is one example of the use of an infrared sensor? A. detecting the presence of humans trapped under collapsed buildings. B. monitoring feed for farm animals
locate fractions greater than 1 on a number line
Which statements describe a good hypothesis? Check all that apply. A good hypothesis is based on one’s personal opinion. A good hypothesis can be tested. A go