korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following things will we NOT learn from studying fossils? (2 points) A. How living things change over time B. The sounds animals made C. The type o
Which of these is NOT a characteristic of life? A) movement B) ability to reproduce C) maintain homeostasis D) responds to stimulus
An exceptional media response essay must include?
PLEASE HELP ASAP!!! PLEASE HELP ASAP!!! PLEASE HELP ASAP!!! PLEASE HELP ASAP!!! PLEASE HELP ASAP!!! PLEASE HELP ASAP!!! PLEASE HELP ASAP!!! PLEASE HELP ASAP!!!
Which one it’s it?????????? I can’t seem to find the answer.
Erection of the hairs, known in humans as "goose bumps," is caused by activation of which branch of the nervous system?
a storage drum in the shape of a cylinder is 3 feet tall and has a diameter of 4 feet. what is the total surface area of the storage drum? use 3.14 for pi and r
"The lorax" APHGWhat type of agriculture would harvesting truffula trees be?
Which technique helps to distinguish an object from its surroundings?
Help me please ..........