Sheepie
Sheepie Sheepie
  • 03-03-2018
  • Physics
contestada

A 60 Watt light bulb runs for 120 seconds. How much energy does it use?

Respuesta :

uwais96915 uwais96915
  • 03-03-2018
ENERGY = POWER X TIME
=60 X 120=7200KWh
Answer Link

Otras preguntas

What is the first and second reflective questions you should ask when reading a narrative passage?
replacing lost nutrients in foods is called?
4 tens + 6 tens in standard form
Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40 what is the unit price per ounce?
calculate the heart rate reserve for a 40-year-old with a resting heart rate of 75. a. 80.5 b. 105 c. 115.5 d. 130.2
Which of the following scenarios exhibits a function relation? Take the first set listed to be the domain of the relation. a. the set of tree heights and the
Can anyone explain this plz? \frac{g+7}{4} =3
Yo __________ en la casa
Find an equation of the tangent line to the curve at the given point. y = sec x, (π/6, 2√3/3)
List 8 parts of speech and list examples