gracemckinney20 gracemckinney20
  • 02-03-2018
  • Mathematics
contestada

Jane bought 10 pears and 11 oranges for $10.05 the total cost of one pear and one orange was $0.94 how much did 1 pear and 1 orange cost

Please Send Help

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 02-03-2018
Hey there!

If 10 pears and 11 oranges cost 10.05 and the total cost of 1 pear and 1 orange is 0.94, then they should cost 0.47 cents each:

0.47 + 0.47 = 0.94
0.94 divided by 2 = 0.47

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

I don't really understand this
6. How did the race riots affect the election of 1866
Product of a number n and 12 is 96
Calculate the diameter of the circle with circumference of 154cm use π as 3.14
HELLPPP AGAINNN PLSSS​
plz help will give wut i got (as in points) Temperature in the desert can be modeled by the function C(t), where t represents hours after midnight (0 ≤ t ≤ 24),
What is he answer to this
How many moles of NH3 are there in 77.5 g of NH3?
1-5 questions algebra
The figure shown consists of a rectangle and quarter circle. 7.5 ft 5.5 ft What is the approximate area of the figure? Use the ri button on your calculator and