chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Leon drew Triangle ABC and Triangle DEF so that Angle A is congruent to Angle D, Andgle B is Congruent to Angle E, AB = 4, and DE = 8. Are Triangle ABC and Tria
Alexander hamilton's domestic and foreign policies were directed primarily toward strengthening the federal government by
a third class lever that is 5cm away from the fulcrum, and 20cm away from the fulcrum? what would a diagram of the lever look like?
Factor 81 – 27p..........................................................
U.s. citizens over the age of 65 are served by __________ for some of their health needs.
Complete the sentence with the correct form of the verb tener. El papá y la mamá (tener) dos hijos.
Complete the sentence using the correct form of the word in parenthesis. do not forget to write the correct definite article in the first blank. (lección) _____
In the us many factories are concentrated in rural areas. true or false
which action illustrates rational behavior
A pitcher contains 1 3/4 quarts of milk. How many fluid ounces of milk does the pitcher contain ?