dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One pound of butter toffee cost $13.95 3 lb cost $35.95 how much per pound do you say by purchasing 3 lb

Respuesta :

CASFate
CASFate CASFate
  • 01-03-2018
13.95 for 1 pound
vs
11.98 per pound for 3 pounds

so you save about $2
Answer Link

Otras preguntas

What was the connection, if any, between Egypt's geography and its achievements?
one hundred times the quantity nine plus four
What is the meaning of Constant Acceleration?
A scientist begins working by trying to explain a natural occurrence that is
how many outfits would be possible if abigail had only 2 shirts and 2 pairs of pants?
Round the following times to 1 decimal place 8.16
is the greatest product of a 3 digit number & a 1 diget number is 8,891 ?
which type of cloud produces hail?
What is a+b=c if a is equal to b
what kinds of organisms perform photosynthesis