hamaadsha
hamaadsha hamaadsha
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Ethan pays 52.80 for some more f the boxes work out the number of boxes he buys 1 box 2.40 2 4.80 and 5 12 10 24

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 08-02-2018
The pricing of the boxes seems to be consistently 2.40 per box. Ethan's cost is
.. 52.80 = 2.40 * (# of boxes)
.. 52.80/2.40 = (# of boxes)
.. 22 = # of boxes

Ethan has bought 22 boxes for 52.80.
Answer Link

Otras preguntas

Who was President during World War I?
Under our Constitution, some powers belong to the federal government. What is one power of the federal government?
What do we show loyalty to when we say the Pledge of Allegiance?
Before he was President, Eisenhower was a general. What war was he in?
Which atom has the largest atomic radius? (1) potassium (3) francium (2) rubidium (4) cesium
What is the approximate height of the average adult in centimeters?
How old do citizens have to be to vote for President?
What is the color of the indicator thymol blue in a solution that has a pH of 11? (1) red (3) pink (2) blue (4) yellow
The accepted value for the percent by mass of water in a hydrate is 36.0%. In a laboratory activity, a student determined the percent by mass of water in the hy
Which ion has the smallest radius? (1) O2- (2) S2- (3) Se2- (4) Te2-