winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

What are Social rites and culture regarded as?!​
Which of the following is correct? Select one: a. Industry and agriculture both overuse surface water resources. b. Industry and agriculture both overuse ground
If price was $1.40 per gallon and increased to $2.00 per gallon, how does quantity of gasoline demanded change
During glycolysis, glucose is broken down into two molecules of pyruvate. A diagram shows the conversion of a glucose molecule to 2 pyruvic acid molecules. In t
One number is 2/3 of another number. The sum of the two numbers is 40. Find the two numbers.
The figure Jhows the graph of h(x) = px - 3+2 a translation of the parent function g(x) = v. How is the graph of the parent function translated? A) Right 3 unit
what is the comparison of handsome​
A professor is talking about a movie in which a woman shows three distinct personalities. The topic being discussed in class that day is likely:
The coordinator of the vertices of the triangle are (-8,8),(-8,-4), and
what is the equation of the directx for the following parabola -8(x-5)=(y+1)^2