nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

A mouse population starts with 2,000 mice and grows at a rate of 5% per year. The number of mice after t years can be modeled by the equation, P(t)=2000(1.05)^t
Identify the turning point of the function f(x)=x^2-2x+8 by writing its equation in vertex form. Show work
Which substance will combine with oxygen gas to produce a greenhouse gas? a. Na b. S c. H₂ d. Ne e. C
how many books did Harriet beecher stowe write?
What is the purpose of sensory adaptation
Over what period of time would you expect to see large changes in mountains,canyons,and similar features of the earth?
Which of the following categories includes the most distantly related organisms? (A) family (B) species (C) class (D) genus (E) order
Jonathan has been on a diet since January 2013. So far, he has been losing weight at a steady rate. Bases on monthly weigh-ins, his weight, w, can be modeled by
do you know how to say my in Spanish?
Is STM semantically or acoustically encoded??