herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

One day, 758 people visited the monkey house at the zoo. What is 758 rounded to the nearest hundred?
in what role in medieval society might women have had the most chance to be powerful?
Electricity problem from Jan. 1959 issue of QST; Using Ohm's law find.
Who was responsible for inventing and perfecting a movable type printing press?
Help Please! You live in a state with a sales tax of 5%. You buy a car for $15,000. What is the sales tax? a. $50 b. $500 c. $750 d. $1,500
What influence did Abolitionists have on antislavery attitudes in the North?
what is a product of a whole number and itself
212514+396705 estimate
Nei is writing 4.28 as a mixed number . Find her mistake and correct it.
graph the linear equation x-y=4