Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

I need help with fractions and word problem can you help me
Qsn 1.4.1 have never done a problem of this kind before so will need background explanation for every step in the answer.
Find an ordered pair (x, y) that is a solution to the equation.-x+3y=2
What is the equation of a line in slope intercept form that is perpendicular to the line y=2x+7 and passes through the point (-2,4)
You Try! As an Equation Example B: A rectangle has a width that is 5 feet less than the length. The area of the rectangle is 126 square feet. Find the dimension
Where is the scale factor from triangle ABC to triangle XYZ
Which of the following could be an example of a function with a domain(-infinity, infinity ) and a range(-infinity, 2)?
Write a recursive formula for the sequence: 8, 4, 2, 1,...Tn + 1 = Tn × 12Tn + 1 = Tn × (2)Tn + 1 = Tn - 4(n - 1)Tn + 1 = Tn + 4(n - 1)
Graph the line x= -3 on the axes shown below. Type of line: Choose one
Which type of angles are described in the second question?