labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

prokaryotic organisms are all ______ , or single- celled, organisms​
Can someone help me please
What is the unit rate per hour for a car that has traveled 579 miles in 9 hours? Round your answer to the nearest hundredth. 64.33 miles per hour 73.67 miles p
Employees from Southwest Airlines volunteer their time to Ronald McDonald Houses. What is this an example of
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE thank you!
Which expression is equivalent to a4⋅b2⋅a−4⋅b4
What is a benefit of offline resources? They may provide more firsthand knowledge. They are easier and faster to access. Their information is never biased or
4. Read the sentences. Coastal regions have abundant flora and fauna. The climate in coastal regions is moderated by warmer ocean waters. Which sentence combine
Define the term voting
What three factors should you keep in mind when setting effective goals? prioritize long lists of goals keep goals realistic and measurable make sure goals are