kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Consider the following cross: parent 1: YyTt Parent 2: YyTt using the rules of probability, determine the probability that the offspring will show YyTT genotype
how did Mendel cross-pollinate flowers
which spanish city is known for the fact that people of three different religions peacefully lived there together? (1 point) Avila Madrid Segovia Toledo
What is the thousandth positive odd number ?
What is labor in economics? Labor is not considered a part of economics. Labor is one of the three resources of production, like land or capital. Labor is affec
Which statement about gases is true? Gases have no fixed mass and no fixed volume. Gases have a fixed shape but no fixed volume. Gases have a fixed mass but no
What is the simplest form 60:180?
a triangle has an area of 50cm its base is four times the height what is the height?
(-2,2) and (-5,-4) finding equation
How does the absorption and release of energy affect temperature change during a chemical reaction?  PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!