maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

two friends share 1/7 of a large piece of pie. What fraction of the whole pie does each friend get?
I need help ASAP with this question.
which properties are used to add these complex numbers? choose all that apply. (5+2i)+(6+7i)=(5+6)+(2i+7i)=11+9i A. distributive property B. associative propert
g(x)=(x2+4x-12)(x-3)
How many joules are needed to warm 25.5 grams of water from 14ºC to 22.5ºC? A. -8.4x103J B. 9.1 x 102J C. -9.1x102J D. 8.4x103J
When the percentage of city employees who ride the bus to work is 10% higher in City B than in City A, what percentage of city employees in city B ride the bus
Increment the intLocal, intStatic and intClass variables using the intone constant Please answer ASAP
if a molecule is taking up more space is it gaining or losing energy explained ​
2 3/4 −(−1 1/2 )+(− 5/6 )−(− 3/8 )−(+4 2/3 )
The sum of 20 and Hectors height is 43