Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

defined as a condition in which an individaul has enough energy to avoid fatigue and enjoy life
Which of the following correctly completes this graphic organizer?
Judith has already taken 93 quizzes during past quarters, and she expects to have 5 quizzes during each week of this quarter. After attending 2 weeks of school
Andrea ordered a computer on the Internet. The computer cost $1,399 plus 6.5% sales tax. What was the total amount Andrea paid for her computer?
what are the fees are they so cute this is one of my little cousins
URGENT IF YOU DO THIs ILL GiVE BRAINLEST
Distance between 3,-6 and -2,-5
dhjf sdfjhs fs djffsdfjosf dsfjps fssoipsf fsjf f fsfsfsfohff fidfsdfeffsj fsdfsfsn f fhjfsifse
how does having a friend make it easier to get through the bad times in life and make the good times even better
Help meeeeeeeee Pleaseeee