paigedice1674 paigedice1674
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

My car averages 35 miles to a gallon. when the price of gasoline is $3.09per gallon, what was the cost per mile

Respuesta :

jesss2021
jesss2021 jesss2021
  • 02-09-2017
3.09/35 hope that helps !
Answer Link
vilnius vilnius
  • 31-07-2018

you want dollars per mile

so you need to divide the 35 and 3.09 in such a way that and units cancel out

(dollars/gallon)/(miles/gallon)=dollar...

[tex] cost per mile =(3.09)/(35)=0.088 [/tex]

it cost about 0.088 dollars per mile

Answer Link

Otras preguntas

I bought a 4 pack of tissues for $8.80. What was the unit rate?
The table below shows how long a copier took to make copies.
Define resistance of a conductor. State the factors on which resistance of a conductor depends.Name the device which is often used to change the resistance with
10. Wet-cell and Dry-cell batteries have _______ current. A. Direct B. Alternating C. Series D. Parallel
How much force will be needed to lift the bag now? How far will the rope have to be pulled?
What were the policies adopted by Asaf Jah to strengthen his position?
3 5⁄7 + 1 9⁄14 = What is the answer if the answer is wrong I will come and haunt you
Select the correct answer. What is the origin of the word renaissance? A. It comes from the word rebirth. B. It comes from the word revival. C. It comes from th
Indicate the method you would use to prove the two Δ's ≅ . If no method applies, enter "none".
what is the man system that runs our bodies