joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 16+ )
Otras preguntas
A ship travels with velocity given by 12, with current flowing in the direction given by 11 with respect to some co-ordinate axes. What is the velocity of the s
A company purchased inventory for $ 2 comma 000 from a vendor on account, FOB shipping point, with terms of 2/10, n/30. The company paid the shipper $ 200 c
The primary job of a(n) ____ is to increase the power of a modified radio wave. antenna amplifier modulater transmitter
Many substances are present in proximal tubular fluid in the kidney, but which one is NOT normally present in urine?
what's a pluton? A. A body of igneous rock that forms within earths crust b. A body of igneous rock that forms along vents in the ocean floor c. A body of igneo
What is the perimeter of the figure? 16 cm 46 cm 48 cm 110 cm
Which statement best defines pregnancy
Two different schools (A and B) have the same number of pupils. The ratio of the boys in school A and the boys in school B is 2:1 and the ratio of the girls in
d= c-s/n solve for s
What is the incentive to create a black market when a binding price ceiling exists? a. A black market emerges because sellers have a surplus that they need to