giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Erin bought Christmas cards for $2 each to send to her family and friends. Which variable is the dependent variable?
2. Which of the following topics would be too broad for a speech lasting 5 to 10 minutes?
How far could you drive on 50 gallons of gas
if i have enough money, i----- buy a car. a, will b, shall
the dictionary definiton of a word reflects the ____ of that word?
How does new technology, ideas, and innovations affect society
what does tyler tell his boss to do after firing him
FIRST ANSWER = BRAINLIEST
I need help with this question!! Show steps please!
PLEASE HELP ASAP! I'm not good math and I'm lost.