barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Explain how we view stars magnitude in the night sky and how that is different from the way astrologist study stars.
Which are accurate descriptions of American Enlightenment thinker Benjamin Franklin? Choose all answers that are correct. A. conducted and documented scientific
is this sentence "Mrs. Ames is seventy years old, yet she jogs every day." a. coordination b. subordination c. parallelism
What important natural resource did the Songhai Empire control?
does anyone know what has integers as it's square root?
The Fair Labor Standards Act (FLSA) outlines all of the following except: A.federal minimum wage B.overtime policies C.regulations regarding youth employment D.
In a lab, Brett is mixing hydrochloric acid with water. This is an extremely explosive mixture that releases heat. What kind of reaction is this, endothermic or
please help is how you do it?
there are 16 people at a party. they want to set up a relay teams with exactly 3 people each. can they do it ? explain
a recipe calls for 6 cups water and 4 cups of flour.if the recipe is increased,how many cups of water should be used with 6 cups of flour