AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

What is more stronger? The power of love? Or the love of power?
PLEASE HELP! Amy has a mass of 30 kg, and she is riding a skateboard traveling 5 m/s. What is her momentum? 5 kg*m/s 6 kg*m/s 30 kg*m/s 150 kg*m/s
what period of history refers to the time when people did not leave written records?
Seth is 18 years old, weighs 250 pounds, and is 72 inches tall. Use the formula and chart below to evaluate his weight, and then answer the question. BMI = Weig
Event 1 and Event 2 are correlated when ________ A. Event 2 occurs before Event 1. B. Event 2 leads to a third event. C. Event 1 makes Event 2 happen. D. Event
What is the slope of the line on the graph?
What is 55 of %80 percent
What is the main feature of chat rooms? alternate text messaging delayed text messaging real-time text messaging offline text messaging
The sum of 3 consecutive odd numbers is 183. what is the second number in this sequence?
Let x = 3 and y = 2. Select from the drop-down menu to create a true statement. 5y^2-2x