MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is one of the best indicators of the momentum for continued population growth?
the speakers use of pauses in her speech reflect that she is all of the following except
C=Wtc/1,000 Solve for w
Why were native americans unable to repel the english colonization of north america?
In the late 1980s what percentage of americans watched telivision each day
What are the building blocks (monomers) of both disaccharides and complex carbohydrates (polysaccharides)
It takes 60 minutes for 7 people to paint 5 walls. How many minutes does it take for 10 people to paint 10 walls?
Why is gravity and example of a scientific law
Contessa company collected $42,000 cash on its accounts receivable. the effects of this transaction as reflected in the accounting equation are:
How does the idea of judging (or not judging) relate to the metaphor of a glass castle?