amarakcruz amarakcruz
  • 01-08-2022
  • Mathematics
contestada

I need help with this question

I need help with this question class=

Respuesta :

RocketMath
RocketMath RocketMath
  • 01-08-2022

Answer:

2.72 / 16 x 28 = $4.76

Step-by-step explanation:

Since they give you $2.72 for 16 ounces you put in:

2.72 / 16 x 28 = $___

Then you just solve it to get $4.76:

2.72 / 16 = 0.17

0.17 x 28 = 4.76

Answer Link

Otras preguntas

How did the Renaissance and the Reformation influence democracy and the shaping of the modern world?
When naming a file to upload into an assignment in blackboard, it is okay to use special characters?
Vera is using her phone it battery life is down to 2/5 and it drains another 1/9 every hour how many will her battery last
Trenches were built during world war 1 for what reason?
A telephone company charges $1.07 for the first three minutes and $0.25 for each additional minute. Find the total cost of a 33 minute call
how were the Spain able to conquer the Aztec and Inca Empires
180°= 14x + 7 + 20x + 8 what is the = of x
What economic goals might come into conflict if a factory polluted a local water supply?
An aircraft costs ​$2922 dollars per hour to operate. The algebraic expression 2922 t gives the total cost to operate the aircraft for t hours. Find the total c
How did the beliefs of the ancient Israelites differ from those of neighboring people?