ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

one way the govt carries out the purpose of economy stability?
One isotope of oxygen has 8 protons and 10 neutrons. Which is the correct reference for this isotope? A. oxygen-18 B. oxygen-10 C.<--------? oxygen-8 D. oxyg
How many sixties are in two hundred forty-four?
Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys, 1/4 on a dog collar, and 1/3 on dog food. What fraction of her weekly allowance is left?
20 percent of what number is 14
A certain skin lotion is a fine mixture of water and various oils. This lotion is cloudy and cannot be separated into oil and water by filtration or centrifuge.
solving equations. find value of m 2m - 1/2 = m/7 + m/2 here is a picture of the previous question
What Is a group of mussels called
what areas did Arab armies conquer?
what was the significance of the lend-lease act? A. it represents an American violation of existing diplomatic agreements? B. it strengthened American neutralit