1GumiChan1
1GumiChan1 1GumiChan1
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)

Respuesta :

sydc98sydc98
sydc98sydc98 sydc98sydc98
  • 03-02-2017
It would be $2.00. I got that answer by first looking at how much the pens were total, which was $10. Then, I knew there were 5 pens, so I divided 10 by 5, and got 2. I hope this helps! :)
Answer Link
ajflieger03
ajflieger03 ajflieger03
  • 03-02-2017
24-14=10 10/5pens= $2

Answer Link

Otras preguntas

what is 3\15 in its simplest form
Find the percent of each number what's 25% of 56
Which motion causes the apparent rising and setting of the moon each day as seen from a local location in Kansas
Individuals should participate in activities __________ to improve cardiovascular fitness.
Most of the people killed by Nazi Germany during the Holocaust were
What important step toward democracy took place in Wyoming in 1869?
why is 296 divided by 6 equals 48 remainder 8
In the following reaction, how many grams of NaBr will produce 244 grams of NaNO3? Pb(NO3)2(aq) 2 NaBr(aq) PbBr2(s) 2 NaNO3(aq) The molar mass of NaBr is 102.9
In 3.0 seconds, a wave generator produces 15 pulses that spread over a distance of 45 centimeters. Calculate its period. 0.022 s 0.066 s 0.20 s 0.33 s
Please help.. for these questions I just need to make up answers.. It can be whatever color or price or number (: - no translators - 1. Combien coûte le chapea