andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

identify the polynomial -4x
The boy it the striped pajamas What things does Bruno learn as a result of this trip to Berlin?
How to write an expression equivalent to x-3y+4?
inspector de aduanas la estación del tren a las diez n ocupados el 14 de febrero corriendo a clase
The answer to the problem 3(6 - 7) + 8 is called a ____
Would the growth of the american colonies have been different if there had been no atlantic slave trade?
The height, H,of a cylinder is 5 units less than 3 times the radius, R, which expression expresses the height of the cylinder in terms of its radius A: 5-3r B:3
What is the Volume of a cylinder with base radius 4 and height 7. Use 3.14 for pie.
To live deep ocean what condition do a fish need to be adapted for
The length of a rectangle is twice its width. The perimeter of the rectangle is 24 inches. Write a system of equations in 2 variables. Use substitution to solve