aadonpatterson
aadonpatterson aadonpatterson
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought 6lbs of jelly beans. Antonio bought 66oz of jelly beans.
How many more did Kevin buy than Antonio?

Respuesta :

sudhithsai sudhithsai
  • 02-06-2022

Answer:

30 ounces (1 pound 14 ounces)

Please give brainliest!

Hope this helps:)

To find this, we first need to convert 6 lbs into ounces

lb = 16 ounce

6 lbs = 96 ounces!

96-66 = 30

Kevin bought 30 more ounces, or 1 pound and 14 ounces more jelly beans than antonio.

Answer Link

Otras preguntas

What challenges did the californios face?
What two factors determine the state of rocks and metals Inside the earth?
what type of fractions are the following A) 1/3 A) Improper B) mixed C)wholeB) 5 1/6C) 6/5answer A B C with the three multiple choice answers.
7x+3y=22 4y=20 I need to know how to write this equation out with the answer
What is the purpose of sensory adaptation
An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
what does the zeppelin
Which of the following is equivalent to 3a + 4b – (–6a – 3b) ? A. 16ab B. –3a + b C. –3a + 7b D. 9a + b E. 9a + 7b
solve for x: 2x^2+4x-16+=0
What challenges did the californios face?