katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

What numbers add up to -5 and multiply to get -90
How to solve mufti step equations 6a+5a=-11
if the slope of a position versus time graph is downward what kind of motion produced the graph
The length of Marshall's poster is 2 times its width. If the perimeter is 72 inches, what is the area of the poster?
a ball is tossed vertically upward rises, reaches it's highest point, and then falls back to its starting point. during the time, the acceleration of the ball a
Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Then he realizes that he needs 2 more yards. How much will the extra fabric cost?
How to solve mufti step equations 6a+5a=-11
can someone help me on this question! please! :)Evaluate the formula V= BH/3; B = 36 in.² and h = 11 in.
can you simplify 25/4? if so, how?
Estimate 46/6,725, then find the quotient.