kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Write four paragraphs about: how do I know god loves me?
I need help with this
Find cube root of 225. Show steps
What are examples of an non organic non-clastic sedimentary rock, a chemical non-clastic sedimentary rock, and a clastic sedimentary rock? Discuss the environme
Three of five picks are orange if twelve picks are orange how many picks are in all
A jet fighter performs a horizontal circular turn of radius 1410. The jet is travelling at a constant speed of 235 m/s and has mass 14332. What is the magnitude
What do all pure substances have in common? A. They cannot be broken into smaller pieces. B. They are made up of atoms or groups of atoms. C. They cann
The area of a trapezoid is 132 cm 2. The height is 12cm and the length of one of the parallel sides is 9cm. Find the length of the second parallel side. E
You pay $2.36 for 6 donuts. What is the unit price
Identify the solution set of the equality using the given replacement set