willownotfound
willownotfound willownotfound
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

the price for bulk pretzels is $3 for 4 pounds. how many pounds of pretzels can you buy for a dollar?

Respuesta :

fluffycorgi81
fluffycorgi81 fluffycorgi81
  • 04-05-2022

Answer: 1.33 pounds

Step-by-step explanation:

Set up a proportion. 3/4 = 1/x. To solve, cross multiply and divide. 1*4 = 4. 4/3 = 1.33.

Answer Link
joemama7492Ru joemama7492Ru
  • 04-05-2022
1.33 pounds hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

What organs work with skin?
Which of the following categories includes the most distantly related organisms? (A) family (B) species (C) class (D) genus (E) order
name the four southwestern states where many Mexicans lived originally or settled
A car that travels from point A to point B in four hours, and then from point B back to point A in six hours. The road between point A and point B is perfectly
what type of fractions are the following A) 1/3 A) Improper B) mixed C)wholeB) 5 1/6C) 6/5answer A B C with the three multiple choice answers.
how do u divide 16 by 3/5
I need a Amazon tribe name please! Need for Monday
How can b^2+9b+14 be re-written?1) (b+7) (b-7)2) (b-7) (b-2)3) (b+7) (b-2)4) (b+7) (b+2)
Many colonial people volunteered to fight for the Allied forces because they hoped their service would win their colony's ____
How many heart chambers does a shark have?