777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

The wording of the Constitution is...
At least how many African nations gained their independence after World War II? 35 42 48 50
the water level in a swimming pool increased from 4.5 feet to 6 feet what is the percent increase in the water level rounded to the nearest tenth of a percent
The origins of Roman mythology lay in ____. 1. Greek Mythology 2. Ovid's Metamorphosis 3. Hesiod's Cosmology 4. Etruscan Monarchy
PLEASE HELP ASAP #12!!!
What is the length of diagonal BD in rectangle ABCD if BC=5 and CD=8.
what is 100 x 100 ...............
Is the system of equations is consistent, consistent and coincident, or inconsistent? y=4x−4y=−4x+4
Fear, constant companion of the peasant. hunger, ever at hand to jog his elbow should he relax. despair, ready to engulf him should he falter. fear; fear of the
Which phrase correctly completes this conversation? Manuela: El restaurante La Hacienda es el mejor de la ciudad. Ricardo: Es verdad. Sirve _____