samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Ricardo: ¿Cómo viajarás al hotel?        Ángel: Yo ________ en el coche de mi amigo. viajaremos viajarán viajaré viajarás
Do you suppose that higher oxygen content in the air causes more photosynthesis? Yes No explain
What is the best microscope to get a detailed view of the parts inside of a preserved plant cell?
What was a major factor in the failure of (mostly) command economies?A. Lack of the profit motive B. Lack of voting rights C. Abundant basic goods
What river flows along the border of washington and oregon?
What personality trait does Odysseus reveal when he devises a plan to listen to the Sirens' song and yet escape destruction? A. loyalty B. curiosity C.
What are two ways that organisms are connecting to the nonliving environment
to have a fair trial is guaranteed all of the following except
Which of the following statements is true of apartheid practices in South Africa before and after 1948? Apartheid practices were not common in South Africa unti
If you are on a field trip to the ocean and you recovered 250 grams of ocean salts from a sample of ocean water, based on known percentages of dissolved solids