shoto67 shoto67
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Ms. Weber spent $3.75 on cheese. Each ounce of cheese costs $0.75. How many ounces of cheese did she buy?

Respuesta :

TissuePaper TissuePaper
  • 04-03-2022

3.75 / .75 = 5 ounces of cheese

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation yo model each situation then solve ! A stack of 12 bricks is 27 in. High. What is the height of each brick
The kinetic energy of a substance is the _________ kinetic energy of its particles
Which digit in the number 53,941 would be changed to form 58,941? How would the value of 53,941 change?
Solve for the variable X=5y for y
write three ratios that are equivalent to the one given 18 rights handed student for every 4 left handed students
Is 730.921 less than, greater than, or equal to 730,921?
what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)
g5-h3 if g=2 and h=7 solve expression
Which condition was most necessary for a monarch to gain power? why?
A scientist wants to raise the temperature of a 0.10-kilogram sample of glass from –45°C to 15°C. How much heat energy is required to produce this change in te