ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

how do i find the angles on a kite?
In a standard dictionary, where can you find the key to pronunciation marks? A. In an appendix B. In the front of the dictionary C. At the bottom of each page D
EASY SCALE FACTOR SHOW WORK
Step by step directions Square root for 480
Please answer theses division problems!! 9 divided by 3/7
How many combinations of 5 students can a teacher choose from 24 students? A. 5,100,480 B. 42,504 C. 7,962,624 D. 120
A light bulb converts electrical energy into electromagnetic energy is true or false?
Why were the committees of correspondence powerful?
what are 2 points on the graph for 6x-5y=25
does radiation need a phase of matter to travel with?