goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

9.2 x 10^8 is how many times the value of 2.3 x 10^2?
Find the area please don’t lie to me
Lexi has $80 to spend on an ice cream treat each week. If she spends $4 on ice cream per week, the function C(x)=80−4x C ( x ) = 80 - 4 x represents how much ic
which of the following statements is true? integers are irrational numbers imaginary numbers are real numbers natural numbers are irrational numbers rationa
Bonjour,après avoir écrit ce texte en français je dois le traduire en anglais.Merci à ceux qui prendront la peine de m'aider. Un endroit très sympathique pour g
the domain of the relation is
A student wants to find point C on the directed line segment from A to B on a number line such that the segment is partitioned in a ratio of 3:4. Point A is at
essay about discipline ​
mmilinuSubtract - 3x2 + 4x + 10 from 2x2 – 2x​
Select the geographic features that encourage movement. oceans plains mountains rivers cliffs