laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

how do you write a fraction as a mixed number
What is the percentage increase from 200 to 280
Sentence using "preliminary"? Please use an easy one so I can actually draw it, too :PThanks in advance :)
Expand the expression 2(r - 4) + 5(r + 2). Express your answer in simplest form
How many hydrogen atoms are represented in the formula (CH3)2CH2?
During a recent winter, the ratio of deer to foxes was 7 to 3 in a town. If there was 210 foxes in the town, what was the number of deer in the town?
What is the velocity of an object that has a mass of 2.5 kilogram and a momentum of 1,000 kg·m/sec?
where are chromosomes found in eukaryotic cells
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
The outermost tissue of a tree trunk that is 6 feet in diameter would most likely be (A) epidermis (B) cork (C) cortex (D) phloem (E) xylem