ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

General term for the sequence m, -m,m,-m.....
Joe bought a stock at $57 per share. the price promptly fell to $55. joe held on to the stock until it again reached $57, and then he sold it once he had elimin
Where would be the best thing you could do to prepare yourself for work for a company they have embrace globalization
Last points I got please help
Dos personas necesitan una habitación
What was the original price if: after an increase of 30%, it became $520
Find each product by first rewriting each mixed number as a fraction 1/9 times 3 9/10
True or false. in frogs, blood flows through the pulmocutaneous circuit between the heart and the lungs and skin and through the systemic circuit between the he
Weather satellites orbit Earth at an altitude of 1,400,000 meters. What is this altitude in kilometers?
Dr. nelson studies the psychological factors that seem to be associated with the development of heart disease. dr. nelson specializes in _____ psychology.