joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

The timeline below provides details about American imperialism. Timeline Unit 3.jpeg What was one of the arguments used in favor of these changes? Group of an
Kiara has taken classes on running spreadsheets and accounting software. She is a great organizer and has excellent people skills. What company might be interes
What is the wavelength of a wave that has a speed of 160 m/s and a period of 3.7 ms?
Find 1,848 divided 66
Brainliest for correct answer!
(06.03 MC) An experiment was conducted to test the effect of a new dietary supplement for weight loss. Ten men and ten women were given the supplement daily fo
What is the form of energy present in the pizza that we eat? group of answer choices mechanical chemical potential radiation.
According to Sen. Hammond, what makes societies civilized and why did he think this justified the enslavement of black people in America?
PLEASE HELP FAST!!!!!!
What means gliding? Plz answer