madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

what is 14^5 divided by 14^-9 explain answer
Christie has $200 in her bank account. Every month, she deposits $20 into her account. The equation of the line that models the amount of money, y, in her accou
what does it mean for a solution to be saturated? A)The concentration can be increased B)No more solvent can be dissolved C)The solution can dissolve more subst
To interpret ____________ denotationfigurative languageliteral languagesound in “The Caged Bird,” the reader must look at the context of the text rather than an
Hallie has 10 times as many pages to read for her homework assingment as Janet.Altogether, they have to read 264 pages.How many pages does each girl have to rea
a group of students sold 84 candles in 4 hours. At what unit rate were the candles being sold
The following numbers show the cost of renting a full-size rental car, based on the number of miles driven. (0 miles=$68.97), (50 miles=$88.47), (100 miles=$107
what were some of the direct effects that the Great Depression had on the people of the United States
What is 12 5/25 in simplest form
The hollow bones of birds, which keep lightweight for flying is an example of a(n)__________