whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

The heads of which presidents are carved into Mount Rushmore?
When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?
United States inventor (born in Scotland) of the telephone (1847-1922)
How many words are in the Pledge of Allegiance? a. 31 b. 22 c. 29
Which geological features did Sally Ride observe from orbit?
The Virginia town where Robert E. Lee surrendered to Ulysses S. Grant in 1865, ending the Civil War
How many representatives are there in the House of Representatives?
The oldest rock in the world, the Granitic Gneiss, was found in what state?
Whats is the definition of Parallel Circuit
United States inventor (born in Scotland) of the telephone (1847-1922)