eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

As British rule in India came to an end the conflict between Hindus and Muslims resulted in
Some roots have nodules that contain nitrogen-fixing bacteria. What would happen if these nodules were damaged or contained no bacteria?
which letter correctly identifies the labeled structure within the animal cell? Golgi bodies
What caused colonists to call themselves patriots or loyalists?
During gym class, Raul walks briskly for a half hour. Jenna decides to sprint and run the bleachers for the same amount of time.Which statement best compares th
34 atoms of carbon react with 22 molecules of hydrogen gas. How many molecules of methane will be formed & what will be left over?
which of the following is true of salt lakes
The Mothers of the Plaza de Mayo wore white head scarves as
The temperature of 15 grams of water increases by 3.0 degress. how much heat was absorbed by water?
Put the moon phases in order from first to last phase. A. B, C, A, D B. A, B, C, D C. D, B, C, A D. A, C, B, D