browniebonnie23 browniebonnie23
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

At a local hardware store Ms.jones learned that 1 would cost her $50, 12 would cost $1.00, and the price of 144 would be $1.50 what was Ms. Jones buying?

Respuesta :

7302kzh04 7302kzh04
  • 02-01-2022

Answer:

This is more of a riddle. She is buying numbers that can be used like to display the address of a house. "1" requires 1 such number; 12 requires 2 numbers; 144 numbers requires 3. The numbers cost .50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the largest vegetation type in West Africa?​
Which substance can cause skin irritation, headaches, and vomiting when handled improperly? lead UV light asbestos Please help
Are elements matter and why?
Number 1 and 3 please 8th grade science
3 what does FPV stand for?
What is angle EFG? I need help nowww
Based on the following sentence, which answer both names the error present and corrects the error? Kevin order a cheese pizza all the time, even if others would
What are the simplest viruses referred to as?
Why is it important to track your income and your expenses? 1. because knowing whether you can afford your lifestyle or not is the first goal of financial liter
PLZ I NEED THIS ASAP!! ILL GIVE YOU BRAINLIST!!! ANSWER IT ALL AND PLZ TRY TO EXPLAIN IT!