jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

8. A pattern of being late for work or for appointments is usuallyA. a habit learned early, which is nearly impossible to break.B. directly related to one's per
How do three planes intersect at one point?
A six−sided die, with sides numbered 1,2, 3,4,5, and 6, is tossed. What is the probability of tossing a number less than three?
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only
what are some fun facts on animal and plant cells.
write the number in two other forms
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only
Who were the British allies and how did they help them to win so many battles in the American Revolutionary
16x^2-24x+7=0 equation and/or inequalities
An aircraft has a liftoff speed of 33 m/s. what minimum constant acceleration does this require if the aircraft is to be airborne after a take-off run of 240m?