aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Technological advances developed in World War I included
which word best illustrates the mood of the poem nothing gold can stay by Robert forest
Question 7 Consider a subsidy of $6.00 per unit is granted to the producers of a product with a perfectly inelastic demand, the effect will be to: O Lower the r
What type of graphic organizer would best represent the connection between these two ideas? a t-chart that separates ideas into two different categories a chron
The cost of the fruit is given by the function y = 3x + 1, where x is the number of fruits and y is the total cost. Find the range of the function.
Which metric would you focus on improving?
you have been approached to help start an anti-bullying club at school. what would an on-campus, school club do to promote an anti-bullying environment?
MATH: Inverse function, 10 pts for your help!
Read the excerpt from "Water Flowing from Toilet to Tap May Be Hard to Swallow.” The processes at Orange County and most other plants that clean the water inclu
Need number 11 please!!!