jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

what number is 100 times as great as 0.3
Three vertices of a rectangle are given. Find the coordinates of the fourth vertex. (–3, –3), (7, –3), (7, 2)
What is 100009 + 98710?
34% of what number is 51
Which of the following is a nonmetal? a. iron b. silver c. oxygen d. copper
How can I find out how much does a car cost monthly
A circle has all three types of symmetry. a. True b. False
Solar power is a renewable resource because _______. a. it is continually replenished b. using the resource consumes it c. it can be found everywhere on eart
Imperialism was the name given to the idea that Americans should expand across the nation to the Pacific Coast. a. True b. False
round .0091 to the thousandths