mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Which leader received the Presidential Medal of Freedom and created a leadership academy for girls in South Africa
Does Luffy now have gear 5?
As the sample size increases, the margin of error _____.
A certain city in Washington has a population of 46,400 people. If the city is 580 sq mi in area, approximately how many people live in each square mile?
She was one of those pretty and charming girls born, as though fate had blundered over her,into a family of artisans. She had no marriage portion, no expectatio
How can we keep food fresh and cold without electricity?
In which number does the digit 1 have a value that is ten times as great as the value of the digit 1 in the number 215,784?
Calculating the volume of an irregular solid
someone help please
Can someone please help me with this? it's really important, ill give 10 points for this.