Vexoh13 Vexoh13
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

If cookies cost $2.50 each, what equation can be used to determine how many cookies will be purchased with $40?

Respuesta :

ceroaralee
ceroaralee ceroaralee
  • 01-10-2021
you would take $40 and divide that by 2.50 which would give you 16 cookies
Answer Link

Otras preguntas

how did the addition of a bill of rights solve these differences
Which definition of satire would Dryden most likely agree with? A. Writing that explicitly exposes the ills of human nature B. Writing that balances humor and c
How did president Johnson respond to the expanded power of the radical Republicans after the election of 1866
What two families struggled for control of central Europe?
Which people stablished the world's first trading empire
What is the principal part of the underlined verb in the sentence? Mom and Dad have walked every night after dinner. A. past B. present C. present pa
write two ratios that are equivalent to 1:1
What is the basic function of catabolic operons like the lac operon?
Given a force of 56 n and an acceleration of 7 m\s2, what is the mass
What are the common factors of 20 25 and 40