pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

What number is 1/10 the value of 237?
What is the area of parallelogram ABCD.
what obligations did a peasant have to the lord of manor
What's the algebraic expression represents the phrase? Cindy studied seven more hours than Nikki studied. A. n + 7 B. 7 - n C. 7n D. n/7
Which dynasty followed the Yuan dynasty in China? A. Song dynasty B. Tang dynasty C. Ming dynasty D. Chin dynasty
Rule for Pattern R: Start with 60. Subtract 6 to get the next term. 60, 54, 48, 42, 36 Ques: write an expression you can use to generate the first five terms o
A horizontal 20.-newton force is applied to a 5.0-kilogram box to push it across a rough, horizontal floor at a constant velocity of 3.0 meters per second to th
At the Constitutional Convention of 1787, supporters of the Virginia plan and supporters of the New Jersey plan differed over the method for (1) determining con
Which country occupied Vietnam during World War II? a. the United States b. Japan c. China d. France
Which statement best reflects an effect of imperialism in Africa? (1) Land was distributed equally between social classes. (2) Territorial divisions were primar