alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

what might happen if some lysosomal enzymes are absent?
how many times can 50 go into 35
What effect does a rise in the cost of machinery or raw materials have on the cost of a good?
Expand and Simplify a. 2(x+y)+3(x+y) b. 5(x+y)+2(5x-y) c. 5(x+y)+3(2x-y) d. 3(2c+d)-2(4p-3) e. 4(2p+2q)-3(2p-q)
Which word in the sentence is a predicate nominative? Franklin d. Roosevelt was the only president of the United States to serve three terms. a. president b. on
how much is 77 divided by 5
The __________ and Ronne ice shelves are major landforms in Antarctica. a. Ayers b. Aoraki c. Cook d. Ross
in a direct democracy who votes on government policy
Solve for x. 2x^2+12x+11-(x+4)^2
What is the unit rate for 14 lb for $2.99